İLAHİ DİNLE
www.ilahiidinle.com

 
 h (rize) ,   sev beni seveyim seni...          |         
21 Şubat 2019 Perşembe   
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 


Tasavvuf müziği sevenlerce yakından tanınan Sedat Uçan bu müziğe olan ilgisini henüz çocuk yaşlarındayken fark etti. 1975 Erzurum, İspir doğumlu olan sanatçı ilk ve ortaokulu köyünde okurken bu süre içinde ailesiyle beraber yaşamaktadır. İspir’in Ardıçlı köyünde dünyaya gelen ve liseye başlayana dek burada yaşayan Sedat Uçan için müziğe olan ilgisi de bu dönemlere dayanır. Köydeki çevresinden tasavvuf ile alakalı bilgiler alarak bu alanda kendisini yetiştirmeye çalışan Uçan, bestelerini köydeki yakınlarıyla ve komşularıyla paylaştı. Hem besteleri hem de tasavvuf eserlerine uyumlu olan sesi dolayısıyla etrafındaki insanların beğenisini kazanmakta gecikmedi.

Liseden Sonra İlk Albüm

Lise eğitimi için Ardıçlı köyünden İspir’e gider. Burada İmam hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra kendisini tamamen müzik çalışmalarına verir. İlahi ve tasavvuf alanındaki çalışmaları sonunda ilk albümünü çıkarmayı başarır. ‘Muhammed’in Hürmetine’ adlı albüm büyük ilgi görmüştür. Sedat Uçan ilk albümü ardından yılda bir albüm çıkarmak gibi bir prensip edinmiş buna uymuştur. Bugüne kadar hemen her yıl bir albümle sevenlerini selamlamıştır.

Her Yıl Bir Albüm

Bugüne kadar ilk albümüyle yakaladığı çıkışı sürdürmeyi başaran Sedat Uçan, sonrasında ise, Aşk Elinde, Lodos, Gönlümün Sultanı, İlahi Aşkınla, Sevdasına Yandık, Söz Verdim Allah’ım, Senin Aşkına, Düet, Resulün Ümmetiyiz, Aşk Kervanı, Resulün Gülleri ve Adına Kurbanım Yaresullah adlı ilahi albümlerini sevenlerinin beğenisine sunmuştur.

Farklı Bir Anlayışla Yola Çıktı

Mazisi çok eskilere dayanan bir tartışma vardır: Sanat, sanat için mi; sanat toplum için mi? Sanatçı Sedat Uçan, bu konuda çok net, “Sanat Allah İçindir” mottosu ile hareket ediyor. Bu ilke söz ile yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük bir hayran kitlesine sahip olmayı başaran sanatçı, kendi tarzının aranan sanatçıları arasında yer almaktadır.

Sedat Uçan, bugüne kadar, Almanya, Fransa Belçika, İsviçre, Avusturya, , Hollanda, Norveç ve Danimarka aralarında olmak üzere yurt içi ve yurt dışında 1000’in üzerinde konser vermiştir. Uçan, fazla ilginin yanı sıra kendi albüm çalışmaları dolayısıyla davet edildiği organizasyonlarda yer almak için özen gösterse de bazen başaramamaktan sıkıntılı.

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2014

 

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur